En İyi Kombi Modelleri

Kombiler evimizin veya iş yerimizin öncelikle ısınması için doğalgaz, lpg veya elektrikli çalışan ısıtma cihazlarıdır. Kombiler sadece ortam ısıtması yapamamakta aynı zamanda kullanım suyunu da ısıtmaktadır. Kombilerin en çok tercih nedeni az yer kaplaması ve kullanım kolaylığıdır.

Kombi Çeşitleri

Öncellikle bacalı kombi mi hermatik kombi mi kontrolünü yapmalıyız. İster bacalı olsun ister hermetik olsun kombiler konvansiyonel ve yoğuşmalı olarak ikiye ayrılır.Günümüzde konvansiyonel kombilere gaz firmaları izin vermemektedir yoğuşmalı kombi kullanımı mecburidir.

Kombi değiştirmeye veya yeni kombi alacağınız zaman bir birinden farklı marka da yüzlerce kombi modeli karşımıza çıkıyor. Bu da aklımızın karışmasına neden oluyor. Yaşamsal ihtiyacımız olan ortam sıcaklığını sağlayacak cihaz olması nedeniyle kombi alınırken dikkat edilmeli.

Kombi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle kombinin kullanılacağı alanın bacalı kombiler için mi hermetik kombiler için mi uygun olduğunu bilmeliyiz.Daha sonra kombi modelinden önce kombinin günü belirlemek gerekir fakat bu çok etkenli bir değişkendir bunun için profesyonel destek almak daha sonra pişman olmamak için önemlidir. Bu iki faktör belirlendikten sonra kombi modeline karar vermek kalıyor ki neredeyse kombi satın almanın en büyük handikapı da budur bence. Hangi kombiyi almalıyız sorusu geçmişten günümüze sorulan en çok sorulardan biridir. Bu oylama listesinden ister en ucuz kombi ister en pahalı olsun cceniyi.com ziyaretçilerinin deneyimlerini yeni kombi alacaklar için aracılık etmesini amaçlıyoruz. En kaliteli kombi yi seçerken özellikle dikkat etmemiz gereken modülasyon oranıdır. Modülasyon sayısı yüksek olan bir kombinin özellikle soğuk iklim bölgesinde daha az yakıt sarfiyatı yapacağını bilmeliyiz.

1-Vaillant EcoTEC Pro

Erp yönetmeliğine göre ısıtma suyu ve kullanım suyu enerji sınıfı A.  Tam yoğuşmalı olan Vaillant EcoTEC Pro sıcak su ihtiyacını çok daha kısa sürede karşılıyabiliyor. Ejenjörü paslanmaz çelik kullanan kombi uzun ömürlü kullanım olanağı sağlamakta. Diğer kombilere karşın kademesiz modülasyon oranı ise bir diğer önce çıkan özelliği. Enerji verimi %109

2-Bosch Condens 2300i W

Popüler kombi üreticilerinden olan Bosch ürünleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.Condens 2300i W’nin özelliklerine kısaca değinecek olursak .Erp değerleri A olan kombinin özellikle %12.5 lik modülasyon oranı olması nedeniyle bir çok rakibinden ayrışmış bulunuyor.Ayrıca modülasyonlu oda termostatı ile çalışabilme özelliği ile modülasyon devre dışı kalmadan oda termostatı kullanabilme avantajı sağlıyor otomatik bir oda termostatı kullanıldığında Erp değeri ortam ısıtması için A+ oluyor.. Bosch  Condens 2300i W nin bir öne çıkan diğer özelliği ise 44dB ses seviyesi ile düşük sesli çalışması. Enerji verimi %108 dir.

3-Ariston Alteas One Net

İtalyan kombi üreticisi olan Aristonun en dikkat çekici kombisi Alteas One Net. Özel “XtraTech” Isı Eşanjörü ile 10 yıl eşanjör garantisi veren firma eşanjörü konusunda oldukca iddialı.Kombinin en dikkat çekici özelliği modülasyon oranının çok düşük olması %10 gibi bir modülasyon oranı ile özellikle soğuk kış günlerinde daha az enerji tüketimi sağlayabilmekte. Piyasa nadir bulunan ErP enerji verimliliği sıcak su kullanım bölümü için A olan kombinin tesisat bölümü için A+ dır. Enerji verimi %109

4-E.C.A Proteus Premix

Eca marka kombilerin belki de en çok tercih edilen modelidir Proteus Premix. 24-28-30-35 kW’lık güç seçenekleri bulunan kombinin ErP enerji verimliliği sıcak su kullanım bölümü ve tesisat bölümü için A sınıf tadır ki piyasadaki bir kaç model kombi harici en yüksek A sınıfı bulunmaktadır.Modülasyon oranı ise %25 ile orta sınıfta bir modülasyon sağlamakta.Enerji verimi %107,5 dir.

5-Viessmann Vitodens 050 W

Bir alman markası olan Viessmann ısıtma sektöründe özellikle merkezi sistemlerde piyasa oteriterilerin den biridir. Viessmann Vitodens 050W  modelinin 20-24-33kw lık seçenekleri bulunuyor.Modülasyon oranı %25 ile orta seviyede bir modülasyon sunuyor. ErP enerji verimliliği  kullanım suyu ve tesisat bölümü için A sınıfındadır.Enerji verimi %108.4

6-Demirdöküm Nitromix

24 28 ve 35 kW kapasite seçenekleri bulunan Demirdöküm Nitromix kombilerin  ErP enerji verimliliği sıcak su kullanım bölümü ve tesisat bölümü için A sınıfında.Modülasyon oranı bir çok kombide olduğu gibi %25 ile orta seviyede.Enerji verimi %109.

7-Baymak DuoTec Compact Premix

Hollanda menşeli Baymak ülkemizde popüler olan bir diğer kombi markası. Baymak DuoTec Compact kombinin 24 ve 30 kw seçenekleri bulunuyor. ErP Enerji verimlilik sınıfı hem sıcak su hemde tesisat suyu için A sınıfı. %20 modülasyonu bulunan kombinin oda termostatı ile modülasyonu devre dışı bırakmadna kullanabilme avantajı sunuyor.%30 kismi yükte enerji verimliliği 96,9

8-Buderus Logamax Plus GB062

Buderus Logamax Plus GB062 nin ErP enerji verimliliği  kullanım suyu ve tesisat bölümü için A sınıfındadır. %30 modülasyon oranı ile orta seviyenin biraz altında kalıyor.Enerji verimi %109.

Bilgiler cceniyi.com dan alınmıştır en iyi kombi modelleri oylamasına katılabilirsiniz.

Leave a Comment